Öykü’nün Öyküsü

Öykü Arin Yazıcı 3.5 yaşında ve kan kanserinin çok özel bir türü ile mücadele ediyor.

Öykü Arin’e 2018 yılının Kasım ayında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde Lösemi (Juvenil Miyelomonositik Lösemi – JMML) teşhisi konuldu.

JMML, löseminin nadir görülen saldırgan bir türü. Hastalığın görülme sıklığı milyonda 1-9 arası değişiyor.

Öykü Arin’e en geç 2 ay sonra kök hücre nakli yapılması gerekli.

Aksi halde, önce kanda, sonra organlarda ciddi yıkımlara neden oluyor ve hayati risk ortaya çıkıyor.

Nasıl DONÖR olurum?

Nasıl Donör olabilirim?

Donör olmak ile ilgili yanlış bilgilere sahip olabilirsiniz.

Donör olmak aslında çok basit bir işlem.

Birinci adım:

İlk iş olarak, Kızılay‘ın kan bağışı merkezlerinden size en yakın olanı bulmanız gerekiyor. Bunun için linki kullanabilirsiniz: http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiNoktalari

İkinci adım:

Size en yakın Kızılay merkezine gidip, “kök hücre bağışçısı olmak istediğinizi” söyleyerek önce kök hücre bağış formu doldurup ardından kan vermeniz gerekiyor.

Bu işlemler hiçbir masraf gerektirmediği gibi, kan vermenin vücudunuza herhangi bir yan etkisi de yok.

Bu aşamadan sonra artık uluslararası veri bankasının kayıtlı bir bağışçısı olmuş olacaksınız.

Artık Öykü’ye veya kök hücre bekleyen binlerce kişiden birine veya yarın lösemi teşhisi konulacak bir başkasına hayat verme şansınız var.

Üçüncü adım (bir hasta ile tam uyumlu olduğunuz anlaşılması halinde):

Veri bankasındaki bilgilerinizin ışığında, hastalardan biriyle tam uyumlu olduğunuz anlaşıldığında Sağlık Bakanlığı sizinle iletişime geçiyor.

Bu aşamada da hiçbir cerrahi müdahale, yan etkisi olan herhangi bir işlem olmadığı gibi, hiçbir masrafla da karşılaşmıyorsunuz.

Üstelik Sağlık Bakanlığı, iş yerinizde resmi izinli sayılmanızı sağlayan işlemleri de sizin için yapıyor.

Sizin ve dilerseniz bir refakatçinizin bütün yol, konaklama ve iaşe masrafları karşılanıyor; hastanın bulunduğu şehre gitmeniz ve ağırlanmanız sağlanıyor.

Dördüncü adım:

Bu aşama 5 gün sürüyor. İlk dört gün kanınızdaki kök hücre sayınızı arttırmak üzere size sadece aşı yapılıyor. Dört gün boyunca yapılan işlemler aşılamadan ibaret. Beşinci gün kanınızdaki fazla kök hücreler ayrıştırılarak alınıyor ve yine kendi kanınız size aktarılıyor.

Beşinci adım:

Sadece kendiniz değil başkalarının da kök hücre bağışçısı olmasını sağlamak için çaba göstermeniz de bizim için ayrıca önemli.

Eğer, bir işyeri, sendika, STK, mahalle ve benzeri bir topluluğun parçasıysanız, yüz kişi organize olduğunuzda Kızılay’ın, seyyar bir “kan verme ünitesini” herhangi bir toplanma noktasına yollayabileceği de aklınızda olsun.

Yurt dışında yaşıyorsanız:

Yurt dışında yaşıyorsanız her şey çok daha kolay. Avrupa, Amerika, Kanada gibi ülkelerde genetik uyum için ağız içinizden tükürük alınıyor. Böylece birinci ve ikinci adımları geçmiş oluyorsunuz. Katılım için internetten tükürük verme kitini isteyebiliyorsunuz. Bir merkezde toplanıp, seyyar bir ekibin gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Yurt dışında Türkiyelilerin oluşturduğu STK platformlar, cami dernekleri, konfederasyonlar öncülük ederse, katılımı yalnızca kişilere değil topluluklara emanet etmiş olurlar. Çok daha hızlı ve yaygın sonuçlar elde ederiz.

Kampanya Materyalleri

Daha büyük ölçeklerde çalışmak isterseniz materyallerin hepsini vektörel (PDF) olarak altta bulabilirsiniz:

Facebook / Twitter ProfileFacebook Paylaşım, Facebook Kapak, Instagram ProfileInstagram Hikaye,
Videolar İçin Final GörseliVideolar İçin Final Görseli 2Twitter KapakDuyuru / İlan Panosu

Video

Benim Öyküm

Sizin Öykünüz

Üniversite Öykü’sünü Yazıyor (İndir)

Üniversite Öykü’sünü Yazıyor (İndir)

TV Yayınında Kullanılabilir (İndir)

Donör Ol Umut Ol – Pandomima (İndir)

TRT 3 – Meclis (İndir)

Belki donör sayısı az ama Fenerbahçeliler çok fazla 🙂 @sarigencler grubunun çağrısına kulak veren tüm Fenerlileri Kızılay araçlarına kök hücre bağışında bulunmaya çağırıyoruz. (İndir)

Videoyu oynat

Öykü Arin’in en sevdiği şarkı, kendi sesinden (İndir)

Videoyu oynat

Bizi hastanede de yalnız bırakmayan sevgili İlker’e teşekkürler (İndir)

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Bizi hastanede evde hiçbir yerde yalnız bırakmayan sevgili Doktor Do ve Şef Şef’e teşekkürler (İndir) (İndir)

Videoyu oynat

Kemoterapi sürecinde bizi yalnız bırakmayan Şubadap müzik grubuna teşekkürler (İndir)

Videoyu oynat

Öykü Arin’den milyonlarca gülücük çıkaran VefVef palyaçoya teşekkürler (İndir)

Yurt Dışı

Lütfen bu görseldeki metin içeriklerini kampanyayı yürüttüğünüz ülkenin diline çevirip bize yollayın.
Yolladığınız metni uygulayıp size geri göndereceğiz.

Basın

CNN Türk (İndir)

Voice of America – Türkçe (İndir)

Öykü İçin "Umut" Kampanyası

İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları, lösemi teşhisi konulan 3.5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı ve onun gibi ilik bekleyenlere umut ve destek olmak için adeta seferberlik ilan etti. Büyükşehir çalışanları, belediye binası önündeki Kızılay aracında donör olabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

KESK Bursa’da Öykü Arinler için kök hücre kampanyası başlattı

KESK Bursa Şubeler Platformu, Öykü Arin ve tüm lösemili çocuklara umut olmak, kök hücre bağışı konusunda farkındalığı artırmak için Kent Meydanında açıklama yaparak kök hücre bağışı kampanyasını başlattı.

Öykü Arin’e ve ihtiyacı olan tüm çocuklara umut olabilirsiniz

Öykü Arin için başlatılan kök hücre kampanyaları sürüyor. Anne Eylem Yazıcı: ‘Hayat kurtarmanızı bir anne olarak bekliyorum’ dedi.

İlik bekleyen Öykü Arin'in ailesinden duygusal paylaşım

İzmir'de yaşayan Çağdaş ve Eylem Yazıcı çiftinin 3,5 yaşındaki kızları Öykü Arin'e nadir görülen Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) tanısı konulmasının ardından, İzmir'de olduğu kadar Türkiye'nin birçok ilinde de vatandaşlar, kan vermek için hastanelere koştu.

Öykü Arin'in annesinden çağrı

İzmir'de yaşayan Çağdaş ve Eylem Şen Yazıcı çiftinin, ilik nakli olmayı bekleyen kızları Öykü Arin için başlatılan kök hücre kampanyaları sürüyor.

Lösemi hastası 3,5 yaşındaki Öykü ilik bekliyor

3,5 yaşındaki Öykü Arin'i artık tüm Türkiye tanıyor... Lösemi hastası kızın hayata tutunması için ilik nakli olması gerekiyor.

Öykü için 300 binde 1 ihtimal var! (İlik bağışı yapın ki Öyküler yaşasın)

3,5 yaşında Öykü Arin Yazıcı için Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) tanısı koyuldu. Öykü ve onun durumundakilerin tedavisi için tek çare ilik ve trombosit bağışında bulunmak.

Öykü Arin’in aradığı ilik sizde olabilir

Çağdaş ve Eylem Şen Yazıcı’nın 3,5 yaşındaki kızları Öykü Arin’in yakalandığı lösemiden kurtulması için ilik nakli şart. İlk taramada uygun ilik bulunamazken Türkiye’den sonra Almanya’da da bağış kampanyası düzenlendi.

LÖSEV'den Dr. Mehmet Öztürk İlef öğrencilerine lösemi ve donör olmanın önemi hakkında bir seminer verdi

İlef'te Öykü Arin ve lösemili çocuklar için yapılan çalışmalar başladı. İlk olarak LÖSEV'den Dr. Mehmet Öztürk İlef öğrencilerine lösemi ve donör olmanın önemi hakkında bir seminer verdi.

“Öykü Arin’e ve tüm lösemili çocuklara umut ol”: Eylem Yazıcı ile söyleşi

3.5 yaşındaki lösemi hastası Öykü Arin’e gerekli iliğin bulunması için başlatılan “Öykü Arin’e ve tüm lösemili çocuklara umut ol” kampanyasını, kampanyaya nasıl destek verilebileceğini Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı ile konuştuk.

Lösemi hastası Öykü Arin’in annesinden çağrı: “Önümüzde sadece 2,5 ay kaldı, donör olun”

İzmir’de ilik nakli olmayı bekleyen Öykü Arin için başlatılan kök hücre kampanyaları sürüyor. Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı “Yurt içinde ve yurt dışında kök hücre bağışı için kampanya başlattık.

Öykü Arin'e uygun ilik sizde olabilir!

Öykü Arinimiz için sadece iki ay kaldı biliyor musunuz? Evet, uygun ilik bulunması için önümüzdeki iki ayda kan örneği vermeniz hayati önem taşıyor. Lütfen kök hücre bağışçısı olun ve hayat kurtarın.

Lösemi hastası minik Öykü için kampanya

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde vatandaşlar, lösemi hastası 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için uygun kemik iliği bağışçısı bulunabilmesi amacıyla başlatılan kampanya çerçevesinde kan verdi.

İstanbul'da metro/metrobüs/şehir hatlarında yapılan yayınlar

Soru-Cevap

İletişim